Google uruchamia alerty przeciwlotnicze dla użytkowników Androida w Ukrainie

Podczas wojny każda informacja, która może ochronić przed wrogiem, jest niemal na wagę złota. Mając to na uwadze, Google postanowiło pomóc Ukraińcom, wprowadzając szybkie alerty przeciwlotnicze dla użytkowników Androida. Dzięki temu informacja o rosyjskich atakach będzie błyskawicznie pojawiała się na smartfonach Ukraińców, którzy korzystają z niniejszego systemu i nadal znajdują się w swojej ojczyźnie.

Alerty przeciwlotnicze dla Ukraińców

Marka Google wprowadza szereg działań, których głównym przesłaniem jest protest przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie. Jednym z nich są szybkie powiadomienia o możliwych atakach z powietrza dla obywateli Ukrainy. Właśnie są one wdrażane dla właścicieli urządzeń mobilnych, które pracują na systemie Android.

O co dokładnie chodzi? Otóż alerty o atakach z powietrza od Google mają być uzupełnieniem funkcjonujących już w Ukrainie przeciwlotniczych systemów ostrzegania. Są one oparte na komunikatach potwierdzonych wcześniej przez rząd Ukrainy.  

Jako ich główny cel podkreślono funkcję ostrzegawczą, która pomoże w znalezieniu Ukraińcom bezpiecznego miejsca, zanim np. rozpocznie się bombardowanie okolicy. 

Dave Burke, wiceprezes Google ds. inżynierii, wyjaśnił na swoim Twitterze, że system alarmujący, zaproponowany przez światowego giganta, wykorzystuje sposób ostrzegania o niskim opóźnieniu – dokładnie ten sam, który pierwotnie został zaprojektowany na potrzeby alarmów o trzęsieniach ziemi:

Według informacji przekazanej przez Google rząd Ukrainy udziela wszelkich informacji dotyczących alarmów przeciwlotniczych. Póki co, nie ma informacji na temat wprowadzenia podobnego rozwiązania dla urządzeń marki Apple. 

Tragiczna rzeczywistość jest taka, że miliony ludzi w Ukrainie, próbując dostać się w bezpieczne miejsce, polegają teraz na alertach lotniczych. Na prośbę i z pomocą ukraińskich władz państwowych rozpoczęliśmy wdrażanie dla telefonów z systemem Android w Ukrainie szybkiego systemu ostrzegania o nalotach. Prace te stanowią uzupełnienie istniejących w tym państwie systemów ostrzegania przed nalotami i opierają się na alertach dostarczonych przez rząd Ukrainy.
Kent Walker
prezes Google ds. globalnych
google urodziny

Google stanowczo sprzeciwia się rosyjskiej agresji

Od ponad dwóch tygodni oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy, która stała się ofiarą napaści ze strony Rosji. Na znak niezgody z zaistniałą sytuacją, największe światowe marki wycofują swoje produkty i usługi z rynku agresora. 

Podobnie postąpiło Google, które oprócz tego, że pomaga Ukraińcom, wyłączyło m.in. możliwość płacenia systemem Google Pay dla Rosjan. Firma z ograniczyła też rekomendacje dla wielu rosyjskich mediów państwowych na swoich platformach i wstrzymała większość działalności handlowej na terenie Rosji.

Przeczytaj też:

🇺🇦 Fałszywe SMS-y, zbiórki i nie tylko. Uwaga na fake newsy

🇺🇦 Jakie sankcje nałożono na Rosję? Sprawdź listę sankcji i firm, które wycofują się z rosyjskiego rynku

🇺🇦 Pomoc Ukrainie. Lista zweryfikowanych zbiórek

🇺🇦 Najlepsze aplikacje do szybkiego tłumaczenia języków obcych. Zapewnij sobie prostą i wygodną komunikację z obcokrajowcami

Źródło: blog.google, gamingdeputy.com, business-standard.com