Disney Plus nostalgią stoi? Co zobaczymy w dniu premiery platformy?

O części z tych tytułów słyszeliśmy od dawna, część pojawiała się stopniowo, a część pozostawała w domyśle. Teraz dostaliśmy ogromną, liczącą ponad sześćset tytułów listę filmów i seriali, które będą dostępne w dniu zbliżającej się premiery dla abonentów Disney Plus. Fani MCU, osoby, które wychowały się na „Walt Disney Przedstawia”, miłośnicy klasycznych animacji i filmów wielkiego D. – wygląda na to, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W starym (i nowym) disney’owskim kinie

Premierową ofertę swojej nowej usługi over-the-top Disney ujawnił w wątku na Twitterze, który – zdaniem Jamesa Whitbrooka z portalu Gizmodo – może być najdłuższym w historii tej platformy. Wrzucony bowiem został nie tylko krótki zwiastun VOD, ale również w kilku godzin dodawane były kolejne tweety, prezentujące naprawdę duży repertuar.

Disney Plus sięga do pokaźnych archiwów studia, wyciągając rzecz jasna znane i lubiane klasyki pokroju Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, Śpiącej królewny, Bambi, Piotrusia Pana, Zakochanego kundla. Mówiąc o tym ostatnim filmie, warto przypomnieć, że to na właśnie Disney Plus ma odbyć się premiera jego aktorskiego remake’u. Jeśli chodzi o inne tytuły aktorskie, abonenci będą mogli obejrzeć po raz pierwszy lub przypomnieć sobie musical Dźwięki muzyki, pionierską jeśli chodzi o połączenie animacji z realnym otoczeniem komedię Kto wrobił Królika Rogera? albo adaptację 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi z Kirkiem Douglasem.

disney plus 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi

W ofercie znajdą się również takie tytuły, jak Zwariowany piątek z trzynastoletnią Jodie Foster (dostępny będzie również jego remake z Lindsay Lohan), TRON z Jeffem Bridgesem i przełomowymi efektami specjalnymi, dwie pierwsze części cyklu przygodowego Góra Czarownic,  a nawet Darby O’Gill i kranosludki – jeden z pierwszych filmów Seana Connery’ego nim został agentem 007.

disney plus darby

Na Disney Plus udostępnione będą także produkcje dokumentalne – The Vanishing Prairie czy filmy cyklu True-Life Adventures. Tę część repertuaru uzupełnią również zapowiadane dokumenty National Geographic – Magic of the Animal Kingdom czy The World According to Jeff Goldblum, który również ma zadebiutować 12 listopada.

disney plus dokumenty

Chi-ch-chip i (i nie tylko) Dale na Disney+

Na platformie zagoszczą tez kreskówki, które w Polsce znane są z niedzielnych wieczorynek lub pasma Walt Disney Przedstawia, a więc Brygada RR, Kacze opowieści, Nowe przygody Kubusia Puchatka, Darkwing Duck czy Gumisie. Dla niektórych będzie to okazja dla sentymentalnej podróży w przeszłość, a jeśli już doczekali się potomstwa – zaznajomienia dzieciaków z tym, na czym wychowywali się ich rodzice.

disney plus gumisie

Niewątpliwym rarytasem będzie serial Gargoyles – uznawany za odpowiedź Disney’a na Batman TAS studia Warner Bros., jedna z bardziej kultowych (i dojrzalszych) animacji lat 90., w Polsce dotąd nieemitowany.  Zgodnie z obietnicą dzięki VOD będzie można także obejrzeć 30 sezonów Simpsonów.

disney plus gargoyles

MCU i SW na Disney Plus

W dniu premiery Moc ma być silna z Disney+, które już 12 listopada będzie oferowało m.in. starą i nową Trylogię, Przebudzenie Mocy i Łotra Jeden, Wojny Klonów, Rebeliantów, Kroniki Yody, a także zapowiadaną nowość, czyli The Mandalorian. Solo oraz Ostatni Jedi mają zostać dodane w późniejszym terminie.

disney plus star wars

Jeśli chodzi o Marvela, tu również przyjdzie trochę poczekać na nowsze produkcje z MCU (z wyjątkiem w postaci Kapitan Marvel). Tak samo będzie z zapowiadanymi serialami, jak Loki czy WandaVision. W dniu premiery zabraknie również niektórych starszych, jak Kapitan Ameryka czy Hulk. Pojawią się za to Iron Man, Iron Man 3, Thor: Mroczny świat i Avengers: Czas Ultrona.

Nostalgiczną gratką będzie natomiast szeroki wybór starszych i nowszych animowanych seriali na podstawie komiksów Marvela. W Disney+ zagoszczą różne inkarnacje Spider-mana (Spider-man z 1981 i 2017 roku, Spider-man and His Amazing Friends, Spider-man TAS, Spider-man Unlimited, Mega Spider-man), Hulka (Incredible Hulk TAS, Hulk i agenci M.I.A.Z.G.I.), X-Menów (TAS, Ewolucja, Wolverine and the X-Men), Mścicieli (The Avengers: United They Stand, Avengers: Potęga i moc) czy  Fantastycznej Czwórki (Fantastic Four: World’s Greatest Heroes, a także wersja z lat 90.). Pojawi się również Spider-Woman z przełomu lat 70. i 80. I znowu – najnowsza animacja, czyli What If, pojawi się później.

disney plus x-men tas

Podsumowanie. Disney+ a sprawa polska

Trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że Disney stawia bardzo mocno na nostalgię, na co zwrócili uwagę komentujący fani. Sam chętnie odświeżyłbym sobie lub poznał kilka tytułów, o których dotąd słyszałem tylko same superlatywy (inna rzecz, że Zorro z Guyem Williamsem widziałbym jako cały serial, a nie zmontowany z kilku odcinków film – ale możliwe, że przygody Jeźdźca w Masce zostaną dodane później). Tylko tu właśnie pojawia się kwestia dostępności. 

Jak pisaliśmy wcześniej w artykule Disney Plus – kiedy premiera? Kiedy w Polsce? globalne wdrażanie VOD Disney’a potrwa najpewniej dwa lata. Najwcześniej z oferty Disney+ będziemy mogli skorzystać pod koniec 2020 roku, najpóźniej w 2021.

Warto wspomnieć, że Disney przeprowadził testy próbne w kilku krajach, w tym Holandii, gdzie usługa jest dostępna od 12 września. Jak podał The Wall Street Journal, recenzje są raczej pozytywne, choć występują różne usterki natury technicznej. Natomiast okazuje się, że wśród państw, w których telewizja over-the-top wystartuje 12 listopada nie będzie Zjednoczonego Królestwa.

Wiemy również, że Disney nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…

Źrodło: Disney+, Gizmodo, The Wall Stret Journal, NME