Recenzja MacBook Air 2020 — tego było nam trzeba?

MacBook Air 2020 niczym nie różni się od poprzednika? Takie złudne wrażenie można mieć na pierwszy rzut oka. Odświeżony klasyk wśród ultrabooków przynosi kosmetyczne poprawki, które w żaden sposób nie dziwią. Były niezbędne. Sprawdziłem, nie tylko jak sprawuje się podczas codziennego użytkowania, ale też podczas bardziej wymagających zadań.

Apple MacBook Air — budowa, specyfikacja, wnętrze

Kto pierwszy raz spotyka się ze sprzętem Apple, niech wie, że otrzymujemy najbardziej dopracowany design wśród ultrabooków. Jednak sam wygląd, symetria, delikatne zaokrąglenia na krawędziach — stanowią tylko wisienkę na torcie, która byłaby niczym przy ogromnym komforcie pracy zapewnianym przez system macOS oraz integralność Apple (jeśli ktoś posiada inne urządzenia producenta tj. AirPods, iPhone lub iPad).

nauka macbook air 2020

Wydaje mi się, że nie ma takich słów, które idealnie oddałyby wszystkie wewnętrzne ochy achy (czyt. radosne westchnienia) nad testowanym urządzeniem, ale zdarzają się też momenty echów pozwalające precyzyjnie określić, dla kogo nie jest przeznaczony. Zacznijmy od podstaw — poniżej tabela ze szczegółową specyfikacją testowanego egzemplarza MacBook Air 2020 i3-100NG4. Dopowiem, że jest to najbardziej podstawowa konfiguracja w kolorze Space Gray.

Unboxing — zawartość zestawu

Wypakowany MacBook Air po prostu cieszy oko. Jest wykonany z solidnego aluminium z błyszczącym logo w kształcie jabłka w centralnej części pokrywy matrycy, którą można wygodnie otworzyć jednym palcem. Czas potrzebny na konfigurację nowego konta to zaledwie kilkanaście minut, a w zestawie poza urządzeniem dostajemy:

  • Ładowarkę o mocy 30 W
  • Kabel o długości 2 metrów, który z obu stron zakończony jest złączem USB-C
  • Zestaw instrukcji (informacje na temat pierwszej konfiguracji oraz zasady gwarancji)
  • Dwie unikatowe wlepki z logiem Apple


Złącza

Na lewym boku urządzenia znajdują się dwa porty Thunderbolt 3 (USB‑C) obsługujące ładowanie oraz zewnętrzne akcesoria (dyski, stacje dokujące oraz monitory). Druga strona MacBook Air to klasyczne złącze Jack 3.5 mm, do którego można podłączyć ulubione słuchawki lub głośniki.

Wzdłuż górnej krawędzi znajduje się wylot powietrza od wentylatora. Zawias idealnie maskuje dziurki i jest wykonany w najporządniejszy sposób, nie tylko umożliwia podniesienie pokrywy ekranu jednym palcem, ale też w żaden sposób nie lata i solidnie trzyma ustawioną pozycję. Maksymalne odchylenie, na które możemy sobie pozwolić, wynosi około 130 stopni.

Spód i wnętrze urządzenia

Przed zarysowaniami dolnej pokrywy chronią cztery okrągłe podstawki. Do wnętrza MacBook Air dostaniemy się, odkręcając 10 wkrętów, do których niezbędny jest śrubokręt Pentalobe P5. Taka operacja pozwoli co najwyżej potwierdzić najwyższą estetykę nawet tam, gdzie ludzkie oko nie sięga. Z upływem czasu będzie można też oczyścić wentylator z ewentualnego kurzu. Apple niestety już kilka lat temu przyzwyczaiło, że podzespoły (pamięć RAM, dysk) są lutowane do płyty głównej i nie mamy możliwości rozbudowy wybranej konfiguracji.

Ekran

MacBook Air 2020 wyposażony jest w wyświetlacz Retina o przekątnej 13.3″ o rozdzielczości 2560 na 1600 pikseli. Proporcje ekranu wynoszą 16:10, co wpływa na wygodne przeglądanie treści oraz pracę np. w dwóch jednocześnie otwartych aplikacjach. Pokrycie palety kolorów sRGB wynosi ~98% (test dzięki  X-Rite i1 Display), co jest oczekiwanym rezultatem w tej klasie cenowej.

Boczne ramki wyświetlacza mierzą ok. 0,8 cm, natomiast górna pozostawia w mojej ocenie wiele do życzenia (1,3 cm). Tym bardziej jeśli spojrzymy na najnowsze produkcje Dell XPS lub Huawei Matebook 13, gdzie wszystkie są zdecydowanie mniejsze.

Kąty widzenia

Kąty widzenia ekranu są najlepsze z możliwych. Wraz z odchyleniem lub siedzeniem z boku nie tracimy kontrastu i nasycenia kolorów. Dzięki temu można sobie pozwolić na wygodne oglądanie filmów i seriali we dwoje.

Backlight Bleeding

Podczas testu w używanym egzemplarzu nie zauważyłem znaczących wycieków światła. Obecność podświetlenia w matrycy widać dopiero przy dłuższym czasie naświetlania, ale w praktyce nie jest widoczne dla ludzkiego oka.

podświetlenie ekranu macbook air 2020

W słońcu

Jeśli mowa o ultrabooku z błyszczącą powierzchnią ekranu, bardzo ważna jest jego jasność przekładająca się na komfort pracy na zewnątrz oraz w pełnym słońcu. Będąc w cieniu, nie trzeba korzystać z maksymalnego podświetlenia ekranu, aby wyraźnie widzieć wyświetlaną treść. Natomiast kiedy przyjdzie zmierzyć się ze słońcem: jest trochę gorzej, ale nadal dobrze. Jasność wyświetlacza wynosi ok. 400 nitów, a praktyce można spokojnie odpisać na wiadomości, obejrzeć coś na YouTube albo tak jak ja — pisać ten tekst.

macbook air w słońcu

Kamera w MacBook Air

Kamera FaceTime HD o rozdzielczości 720p umiejscowiona jest w centralnym punkcie górnej krawędzi ekranu. Aby zapewnić najlepsza jakość obrazu naszemu rozmówcy, warto zadbać o dobre ustawienie się względem źródła światła — tak pozbędziemy się możliwych szumów oraz prześwietleń.

Touchpad i klawiatura

Doskonały szklany gładzik (Force Touch) w sprzęcie Apple jest znany od lat, jest jedyny w swoim rodzaju — ideał, a każdy komputer z Windows może mu pozazdrość. Zajmuje maksymalną możliwą powierzchnię, jaka jest pod klawiaturą. Jeśli już pozna się, chociażby podstawowe gesty systemu macOS, z czystą przyjemnością można nie tylko podróżować kursorem na ekranie, ale też przełączać i minimalizować używane aplikacje.

macbook air touchpad

Na dłużej musimy się jednak zatrzymać przy klawiaturze — Magic Keyboard. Tutaj w porównaniu do poprzedniej generacji zaszła największa zmiana. Nie jest to nic odkrywczego, a jest to po prostu powrót do sprawdzonego rozwiązania sprzed kilku lat, które było stosowane w MacBook Pro 2015 oraz obecnie też w MacBook Pro 2020. Poniżej przykładowe zdjęcia najnowsze MacBook Air 2020 oraz MacBook Pro 2019 (klawiatura również stosowana w MacBook Air 2019).

Nowa klawiatura posiada wyczuwalny i przyjemny skok klawisza, co po kilku latach niezadowoleń użytkowników ma zapewnić ponownie doskonały komfort pracy oraz mniej problemów np. z dwuklikiem klawiszy. Nie wiem, czy sprawdzi się u każdego, ale w moim odczuciu jest to 100% satysfakcji.

Klawiatura standardowo posiada też regulowane podświetlenie połączone z czujnikiem, który potrafi włączyć je, gdy w pomieszczeniu jest ciemno.

Wydajność MacBook Air 2020

Konfiguracja testowanego MacBook Air jest oparta o najnowszą generację 2-dzeniowego i 4-wątkowego, niskonapięciowego procesora Intel Core i31000NG4 (dostępne jest również rozwiązanie wyposażone w procesor czterordzeniowy i5 lub i7), 8 GB pamięci RAM oraz dysku o pojemności 256 GB. O najlepsze z możliwych warunki pracy dba natomiast pojedynczy wentylator.

Benchmark – Cinebench R20

Podstawowym testem pozwalającym w jakimś stopniu określić wydajność i przeznaczenie sprzętu jest program Cinebnech R20. Wyniki 10 kolejnych prób (5 pierwszych realizowałem z laptopem pracującym na samej baterii, 5 kolejnych z podłączonym zasilaczem) znajdują się poniżej: 

wydajność macbook air 2020

Te wyniki to tylko liczby, a słowem wyjaśnienia: każdy, kto wykorzysta ultrabooka do codziennej pracy biurowej, nauki, obsługi poczty, oglądania filmów lub edycji zdjęć w programach takich jak Lightroom, będzie zadowolony.

A może lepiej kupić MacBook Air 2019 z procesorem Intel Core i5?

Śledząc internetowe dyskusje, najczęściej pojawiającym się pytaniem jest: kupić tego nowego z i3, czy ubiegłorocznego z i5? Otóż nie! Nowsza generacja pomimo słabszej nazwy zapewnia lepszą wydajność o ok. 8-10%. Dla użytkownika nie jest to w szczególny sposób zauważalne, a zyskujemy nie tylko to, ale też nową klawiaturę i większy dysk w podstawowej konfiguracji, o czym opowiem jeszcze w tekście.

Temperatura i kultura pracy

Pojedyncza karta w przeglądarce, edytor tekstu lub film nie stanowi problemu (laptop wykorzystuje chłodzenie pasywne, a temperatura oscyluje w okolicach 40 stopni Celsjusza).

Pora jednak na sprawdzenie, jak MacBook Air radzi sobie w trudniejszych zadaniach:

  • Mając otwartych 10 kart w przeglądarce i pobierając plik o wielkości 600 MB — temperatura na moment skoczyła do ok. 65 stopni Celsjusza i szybko zostało opanowana przez pojedynczy wiatrak, którego obroty nie przekroczyły 4000 obrotów na minutę. Temperatura ustabilizowała się w okolicach 50 stopni Celsjusza. Test zdany pomyślnie.
  • Przeglądaniu internetu na leżaku w słońcu z laptopem na kolanach towarzyszyły wyższe temperatury, które nie przekraczały 70 stopni Celsjusza. Ze względu na warunki i sposób użytkowania, ten test zaliczam do pomyślnych.
  • Praca w Lightroom lub w aplikacji Zdjęcia nie stanowi problemu. Temperatura momentami podnosiła się do około 80 stopni Celsjusza, ale obyło się bez spadków wydajności i z bardzo płynnym działaniem aplikacji. Test zdany wzorowo.
  • Renderowanie prostego 5-minutowego filmiku Full HD (pocięte sceny, przejścia, muzyka, napisy, trochę kadrowania) w DaVinci Resolve stanowi małe wyzwanie. Przygotowany projekt składał się z nagrań Full HD oraz 4K, które finalnie były kompresowane do rozdzielczości Full HD. Obciążenie CPU i GPU powodowało utrzymywanie się temperatury na poziomie 90-100 stopni Celsjusza. Spadek wydajności procesora był zauważalny poprzez wydłużone renderowanie filmu (materiał na zapis potrzebował ok. 8 minut). Wiatrak pracował na najwyższych obrotach. Jeśli bylibyśmy w szkole, byłaby tu mocna trója.
  • Renderowanie 5-minutowego filmiku 4K w DaVinci Resolve wypada dużo gorzej. Urządzenie na zapis podobnego do powyższego nagrania potrzebowało ponad 20 minut. Nie wydaje mi się, aby ten sprzęt był przeznaczony do takiej pracy. Fajnie, że działa, ale temperatury towarzyszące procesowi nie są w żaden sposób zalecane, tym bardziej przez tak długi czas.

O grach w które można grać na MacBook Air, opowiem w osobnej części tekstu.

Jaką wiedzę i doświadczenie mamy z tego testu?

MacBook Air jest sprzętem do podstawowych codziennych czynności. Jeśli ktoś myśli o wykorzystywaniu urządzenia do montażu filmów (szczególnie tych w wyższej rozdzielczości), pracy w programach: MATLAB, Logic Pro X, Autodesk Maya, WebKit Compile, Adobe Photoshop — korzystniej będzie kupić MacBook Pro. Jest to droższe rozwiązanie, ale zapewniające wyższą wydajność oraz lepszą kulturę pracy dzięki dwóm wentylatorom.

Hałas

Dużo lepszym określeniem w przypadku testowanego MacBook Air 2020 jest cisza oraz lekki szum. Wentylator nawet przy maksymalnym obciążeniu i obrotach na poziomie 8000 na minutę wytwarza maksymalnie szelest, który nie jest głośniejszy od pisania na klawiaturze lub szumu liści na drzewach. Maksymalny hałas przy obciążeniu procesora wynosił maksymalnie 46 dB, a w spoczynku ok. 30 dB. Pomiaru dokonałem w aplikacji Decibel X na iOS w odległości ok. 30 cm od urządzenia. 

poziom hałasu macbook air

Prędkość dysku

Jak już wcześniej wspomniałem, tegoroczny MacBook Air w podstawowej konfiguracji po raz pierwszy otrzymał dysk o pojemności 256 GB (dotychczas standardem było zaledwie 128 GB). Podczas testu dysk zachowywał się wzorowo. Uzyskane transfery są bardzo dobre i od tej strony wydajności nam nie zabraknie. Dodam, że nawet przy zapełnieniu powyżej 50% pojemności, jego wydajność nie ulegała zmniejszeniu.

test dysku macbook air

Gry

Wiele osób powie, że to nie jest laptop do gier. Faktycznie tak jest. Już sam system potwierdza niewielką ilość dostępnych tytułów. A zakup MacBook Air z myślą o instalowaniu maszyny wirtualnej dla Windows 10 oraz próby grania w Wiedźmina albo GTA… byłyby czystym szaleństwem.

Nie zapominajmy jednak o platofrmie Apple Arcade. Znajdziemy tu wiele prostych tytułów (większość to gry indie). Procesor dostaje wsparcie od całkiem niezłej zintegrowana grafiki, którą jest Iris Plus Graphics. Sprawdzimy, jak MacBook poradził sobie z poszczególnymi tytułami:

  • Chess Online+ (szachy on-line). Bez żadnych problemów.
  • Croc’s World (odpowiednik Mario na macOS). Prosta grafika od samego początku nie stanowiła problemu. Temperatura nie przekraczała 70 stopni Celsjusza, a rozgrywka była komfortowa.
  • Pac-Man Party: klasyka, która w wersji na macOS posiada trochę więcej efektów niż w oryginale. Gra działa płynnie, a początkowa wysoka temperatura dochodzące do 85 stopni Celsjusza, szybko stabilizuje się w okolicach 70.
  • Sonic Racing (dynamiczne wyścigi samochodzikami): kilku graczy na planszy, wiele elementów graficznych i szybko zmieniający się obraz gry — zapewniło w efekcie maksymalne obroty wentylatora i 100 stopni Celsjusza na GPU. Obraz podczas jazdy potrafił się przyciąć na ułamek sekundy…
Jeśli ktoś chce okazjonalnie zagrać w każdy możliwy tytuł Apple Arcade, wyniki w niektórych grach mogą być rozczarowujące. Ze względu na kulturę pracy najlepiej jest skupić się na prostych grach, bez nadmiernie rozbudowanej grafiki.

W tym wszystkim na plus jest natomiast możliwość sterowania klasycznie klawiaturą lub np. podłączenia bezprzewodowego pada od konsoli Xbox One.

Profesjonalny dźwięk

Głośniki stereo znajdują się z obu stron klawiatury. Ich ułożenie jest komfortowe do tego stopnia, że nawet trzymanie laptopa na kolanach sprawia, że dźwięk nie jest stłumiony. Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre — dostajemy wyczuwalny bas i dobrze brzmiące wysokie tony. Dźwięk jest wyraźny i wypada zdecydowanie lepiej niż w przypadku 5-letniego MacBook Pro 2015 oraz porównywalnie (jeśli nie ciut lepiej) do MacBook Pro 2019. Zresztą, spójrzmy na zwiastun serialu Wiedźmin na wszystkich trzech modelach:

Poniżej jeszcze jedna próbka dźwięku, ale już wyłącznie z wykorzystaniem MacBook Air 2020 oraz MacBook Pro 2019. Na filmiku słychać fragment utworu The War We Made w wykonaniu zespołu RED.

Długość pracy na baterii

Prędkość rozładowywania zależy od wielu czynników: jasności ekranu, obciążenia procesora i dodatkowych urządzeń, które można podłączyć do laptopa. W moim teście — z 100% podświetleniem ekranu, zanim rozładowała się bateria — udało mi się obejrzeć 8 odcinków Domu z Papieru, co daje około 6 godzin pracy na akumulatorze. Oczywiście im niższy poziom podświetlenia, ten czas działania był dłuższy.

Przechodząc do mieszanego trybu pracy — o różnej jasności ekranu wraz z odkładaniem laptopa do trybu uśpienia w czasie wolnym — pobieranie plików z internetu, pisanie wiadomości, edycja zdjęć, oglądanie YouTube możliwy czas korzystania wahał się między 8, a nawet 10 godzin.

Czas ładowania baterii

Aby przy jednoczesnym korzystaniu z laptopa np. do oglądania filmów, naładować akumulator do 50% — potrzeba ok. 1 godziny, natomiast do pełna niezbędne jest niewiele ponad 2 godziny.

Bezpieczeństwo

Pośród wszystkich producentów sprzętu elektronicznego, Apple jest prawdopodobnie najlepiej dbającą o bezpieczeństwo firmą. MacBook Air 2020 jest wyposażony w czip: Apple T2 Securit zapewniający skuteczną ochroną danych użytkownika, które znajdują się na urządzeniu.

Wygodne logowanie, uwierzytelnianie dokumentów lub też płatności w internecie z wykorzystaniem Apple Pay można wykonać przy użyciu błyskawicznego Touch ID. 

Czas potrzebny na wybudzenie urządzenia można liczyć w sekundach, a podczas wielu prób odblokowanie urządzenia palcem, nie napotkałem żadnego kłopotu. Za każdym razem czytnik linii papilarnych dział precyzyjnie. Oczywiście do urządzenia można też zalogować się standardowym hasłem pisanym na klawiaturze.

MacBook Air 2020 — ocena

Jest to najtańszy MacBook, którego można kupić w 2020 roku. Doskonały do codziennej pracy, nauki oraz podróży. W wolnym czasie pozwala komfortowo korzystać z internetu lub oglądać filmy. Idealnie sprawdzi się też podczas pracy w mniej wymagających aplikacjach tj. te do edycji zdjęć np. Adobe Lightroom. W porównaniu do ubiegłorocznej wersji tego modelu najbardziej cieszą mnie trzy fakty:

  • 256 GB na dane w podstawowej konfiguracji
  • udoskonalona klawiatura
  • niezwykle przyjemnie i profesjonalnie brzmiące głośniki stereo
macbook air 2020 praca

Ocena końcowa: 8/10

Minusy

Plusy